USG w Anastezjologii

Anestezjologia

W anestezjologii powszechnie stosuje się ultradźwięki, aby poprowadzić igły podczas umieszczania lokalnych roztworów znieczulających w pobliżu nerwów. Jest również stosowany do dostępu naczyniowego, takiego jak centralna kaniulacja żylna i trudna kaniulacja tętnicza. Przezczaszkowy doppler jest często wykorzystywany przez neuroanestezjologów do uzyskiwania informacji o prędkości przepływu w podstawowych naczyniach mózgowych. Anestozjologia nie byłaby tak prosta i tak szyka w działąniu, gdyby nie ultradźwięki.

Angiologia (naczyniowa)

W angiologii lub medycynie naczyniowej do diagnostyki chorób tętnic i żył stosuje się ultrasonografię dupleksową (obrazowanie w trybie B w połączeniu z pomiarem przepływu Dopplera). Jest to szczególnie ważne w neurologii, gdzie ultradźwięki tętnicy szyjnej stosuje się do oceny przepływu krwi i zwężeń w tętnicach szyjnych, a przezczaszkowego dopplera stosuje się do obrazowania przepływu w tętnicach śródmózgowych.

Wewnątrznaczyniowe ultradźwięki (IVUS) wykorzystują specjalnie zaprojektowany cewnik, ze zminiaturyzowaną sondą ultradźwiękową przymocowaną do jej dalszego końca, która jest następnie wkręcana do naczynia krwionośnego. Bliższy koniec cewnika jest przymocowany do skomputeryzowanego sprzętu ultradźwiękowego i umożliwia zastosowanie technologii ultradźwiękowej, takiej jak przetwornik piezoelektryczny lub CMUT, w celu wizualizacji śródbłonka (ściany wewnętrznej) naczyń krwionośnych u żywych osób.

W przypadku powszechnego i potencjalnie poważnego problemu zakrzepów w głębokich żyłach nóg, ultradźwięki odgrywają kluczową rolę diagnostyczną, podczas gdy ultrasonografia przewlekłej niewydolności żylnej nóg koncentruje się na bardziej powierzchownych żyłach, aby pomóc w planowaniu odpowiednich interwencji w celu złagodzenia objawów. W takiej sytuacji robi się USG uda, USG kolana, oraz USG łydki.

Jak widać, ultradźwięki są bardzo pomocne zarówno w anestozjologii jak angiollogii. Bez nich, medycyna nie byłaby tak łatwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.