Jak wykonać rezonans magnetyczny ?

Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego organizmu albo jego określonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia czy zmian nowotworowych. Badany w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu urządzenia. Kiedy wypada zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie powyższe badania mają od groma zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając szanse na prawidłową rozpoznanie a dalej odpowiednie terapie.

Potężnym pozytywem badania rezonansem jest uzyskanie dokładnych zdjęć z racji chociażby wykorzystania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale również jego poszczególne elementy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże multinarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu procesów nowotworowych, guzów ale i analizie wielonarządowych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.

Obok wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób ma również wady. Kardynalną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację badania w Polsce nadal oczekuje się dość długo. Szybciej osiągalne są RTG bądź ultrasonografia. Jest opcja wykonania rezonansu odpłatnie, cena jednak to nierzadko kilkaset złotych za określony obszar ciała.

Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wykluczeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różnego typu uczulenia.

Wskazania do MRI


Po wykonaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest wykrywanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.

Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się pomocny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu.
Na samo badanie należy przyjść w wygodnym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), być na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

W trakcie badania chory przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, następnie wytwarza fale radiowe które po drodze trafiają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w nagrodę daje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie nieść może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego strasznie istotny okazuje się wywiad i przekazywanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.