USG ślinianek i węzłów chłonnych szyjnych

Badanie USG węzłów chłonnych szyjnych i ślinianek umożliwia ich ocenę o oraz wykrycie ewentualnych patologicznych zmian. Jest ono całkowicie niebolesne, nieinwazyjne i można je powtarzać wielokrotnie. Daje ono pełny obraz badanego obszaru i umożliwia zauważanie nieprawidłowych zmian oraz ich ewentualną dalszą diagnostykę.

Wskazania do USG węzłów chłonnych szyjnych

Węzły chłonne to niezwykle istotne struktury, rozmieszczone w różnych obszarach ciała człowieka. Zaliczają się one do układu limfatycznego (odpornościowego człowieka). Wskazaniem do ich badania są wszelkie zmiany, takie jak ból, powiększenie, czy zmiany skórne nad nimi. Wyczucie zgrubień i oporów nad węzłami chłonnymi również jest wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego. Należy wziąć pod uwagę, że część węzłów chłonnych znajduje się głęboko w tkankach, dlatego nie zawsze jest możliwa ich ocena podczas zwykłego badania palpacyjnego. Wyczuwalnie powiększone węzły chłonne są wskazaniem do wykonania diagnostyki obrazowej celem oceny ich morfologii.

Podczas badania USG węzłów chłonnych lekarz ocenia ich rozmiar, kształt, budowę anatomiczną oraz unaczynienie (z wykorzystaniem techniki doppler). Analizowany jest także stosunek długości do grubości oraz obecność ewentualnych nieprawidłowości.

Jak wygląda USG węzłów chłonnych?

Do badania USG węzłów chłonnych szyjnych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W przypadku badania pachowych węzłów chłonnych nie zaleca się stosowania antyperspirantów przed badaniem. Jeśli wcześniej były wykonywane inne badania węzłów chłonnych, to należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki – zarówno opis jak i wydrukowane zdjęcia. Samo badanie nie jest bolesne. Skóra obszaru, który poddawany jest badaniu, jest pokrywana specjalnym żelem ultrasonograficznym. Następnie przykładana jest głowica, którą lekarz przemieszcza się po badanym obszarze. W tym samym czasie na monitorze jest wyświetlany uzyskiwany obraz. Lekarz na tego podstawie ocenia węzły chłonne.

Wskazania do USG ślinianek

Wskazaniem do wykonania USG ślinianek jest  ból w okolicy ich położenia (wyróżniamy śliniaki przyuszne, podżuchwowe oraz podjęzykowe.) Często jest on konsekwencją nieprawidłowościami w obrębie ślinianek. Podczas badania USG możliwe jest zdiagnozowanie wielkości oraz struktury miąższu gruczołów. To badanie USG wykonuje się również w przypadku powiększenia ślinianek lub wyczuwania guzów i zgrubień.

Sama diagnostyka umożliwia ocenę stanu ślinianek po zabiegach i operacjach, rozpoznanie zapalenia ślinianek, diagnostykę guzów i nowotworów, czy też rozpoznanie kamicy ślinianek. Możliwie jest również przeprowadzenie biopsji ślinianki pod kontrolą USG, jeśli istnieją ku temu wskazania.

Jak wygląda USG ślinianek?

Do badania USG ślinianek nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, wystarczy jedynie wybrać strój, który nie będzie osłaniał szyi oraz zdjąć biżuterię. W przypadku mężczyzn, ważne jest ogolenie się, gdyż zarost może utrudniać prawidłowe wykonanie badania. Jeśli wcześniej były wykonywane inne badania ślinianek (lub USG), to należy zabrać ze sobą wyniki – opis oraz wydrukowane zdjęcia. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas jego wykonywania, pacjent zajmuje pozycję leżącą. Skóra w okolicach ślinianek jest pokrywana specjalnym żelem, a następnie jest do niej przykładana głowica, którą lekarz przemieszcza po badanym obszarze. W tym samym czasie na monitorze jest wyświetlany uzyskiwany obraz. Lekarz na tej podstawie dokonuje opisu oraz omawia dalsze postępowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.