Odchudzanie – siłownia dla początkujących

 

Zdrowa dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną pozwala zadbać o formę i prawidłową ilość kilogramów. Otyłość i nadwaga wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Warto o siebie zawalczyć, aby cieszyć się życiem lepszej jakości i komfortowym funkcjonowaniem na co dzień. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak zyskać smukłą sylwetkę.

Siłownia dla początkujących – przed pierwszą wizytą

Regularny trening na siłowni to dobry sposób na wzmocnienie mięśni i zyskanie smukłej sylwetki. Regularne ćwiczenia to najlepszy sposób na poprawę kondycji. Jeśli nigdy nie próbowałeś tej formy, pamiętaj, aby przed pierwszą wizytą na siłowni zadbać o odpowiednie przygotowanie. Nie obawiaj się także, że przez ćwiczenia nabierzesz dużej masy mięśniowej. Jeśli Twoim celem jest wysmuklenie sylwetki, trening na siłowni jest dobrym rozwiązaniem.

Przed pierwszym treningiem, zaplanuj jego przebieg. Osoby początkujące powinny zaczynać od mniej intensywnych treningów, a w miarę postępów podnosić sobie poprzeczkę. Jeśli zaczniesz od zbyt intensywnych treningów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już po kilku dniach poczujesz zbyt duże zmęczenie co zadziała demotywująco.

Jeśli Twoim celem jest wysmuklenie sylwetki, stawiaj przede wszystkim na kardio. Jazda na rowerze stacjonarnym, ćwiczenia na stepperze i orbiterku, oraz trening na bieżni to główne aktywności, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli Twoja kondycja jest na niskim poziomie, zamiast morderczego biegu na bieżni wybierz marszobieg, czyli bieg przeplatany z marszem.

Ćwiczenia kardio warto przeplatać treningiem siłowym. Jeśli nie chcesz nabrać zbyt dużej masy mięśniowej, postaw na małe obciążenia, ale większą ilość powtórzeń w serii. Na siłowni jest wiele sprzętów, których wykorzystanie pomoże Ci osiągnąć cel.

Ćwicz prawidłowo

Każde ćwiczenie ma swoje zasady, o których trzeba pamiętać. Dzięki prawidłowemu ich wykonaniu trening będzie efektywny, a także bezpieczny. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może skończyć się urazem lub kontuzją. Każda maszyna na siłowni posiada instrukcję użytkowania, a także informację na temat tego, które mięśnie są najbardziej zaangażowane podczas użytkowania sprzętu. Warto zapoznać się z tymi informacjami, aby wykonać trening w prawidłowy sposób.

Każdy trening powinien rozpoczynać się rozgrzewką i kończyć rozciąganiem. Dzięki rozgrzewce można odpowiednio przygotować organizm do wysiłku, co minimalizuje ryzyko kontuzji i urazów. Odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka pozwala także być bardziej efektywnym podczas treningu. Również rozciąganie po ćwiczeniach jest istotne. Dzięki rozciąganiu mięśnie są bardziej elastyczne, a organizm może się lepiej zregenerować. Planując przebieg rozciągania nie zapominaj o żadnej partii ciała. Na ten etap treningu warto poświęcić około 10 minut.

Trening na siłowni – jak często?

Osoby początkujące powinny uczęszczać na siłownię przynajmniej 2 razy w tygodniu, chociaż warto znaleźć czas i siłę na 3 treningi w tygodniu. Jeśli po pewnym czasie treningi staną się nużące i mało satysfakcjonujące, warto zadbać o urozmaicenie. Dobrym na to sposobem są zajęcia w klubie fitness. Oferta jest rozbudowana, a więc każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Zumba, trening na rowerach czy wytrzymałościowy to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Warto kupić karnet na siłownię z dostępem do zajęć fitness, co umożliwia urozmaicenie treningów.

Zobacz też artykuł: https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/26083

Pamiętaj o diecie

Nawet, jeśli Twój plan treningowy będzie przygotowany dobrze a Ty zadbasz o regularność ćwiczeń, bez odpowiedniej diety nie uzyskasz najlepszych możliwych efektów. Racjonalne żywienie jest bardzo ważne dla prawidłowego procesu odchudzania. O czym należy pamiętać? Ujemny bilans kaloryczny to bardzo ważna kwestia. Aby zaplanować dietę należy najpierw obliczyć BMI, czyli zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Warto skorzystać z kalkulatorów internetowych, które nie tylko obliczą zapotrzebowanie kaloryczne, ale także podpowiedzą co robić, aby zrzucić zbędne kilogramy. Wiele przydatnych informacji znajdziesz też na stronie kalkulatora BMI: https://bmi22.pl/, który zaproponuje Ci między innymi dietę oraz dzienny bilans kaloryczny na podstawie wprowadzonych parametrów ciała. Na stronie dostępny jest także kalkulator budowy sylwetki oraz kalkulator objętości tłuszczu.

Warto zaplanować posiłki na najbliższe dni i przygotowywać je wcześniej, aby uniknąć sytuacji, gdy w wyniku pośpiechu trzeba zjeść niezdrową przekąskę. Zdrowa dieta oznacza zrezygnowanie z napojów słodkich i gazowanych, żywności wysoko przetworzonej, słodyczy i tłustych potraw. Pamiętaj, że zdrowa dieta może być smaczna. Kluczem do sukcesu jest różnorodność i odpowiednie doprawienie posiłków. Jeśli nie jesteś w stanie zadbać o to samodzielnie, warto postawić na współpracę z dobrej jakości firmą cateringową.

Poza dietą należy pamiętać również o nawodnieniu organizmu. Czasami zbędne kilogramy okazują się zatrzymaną w organizmie wodą. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy codziennie pić odpowiednią ilość wody. Dla dodania smaku warto dodać do niej kilka plastrów cytryny lub pomarańczy, dobrze sprawdzi się również świeża mięta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.